RSS

Blog

Tatil için regli ertelemek doğru mu?

Tatil için regli ertelemek doğru mu?

Regl döneminin tatile denk gelmemesi için ilaç kullanmak doğru mu? Konu ile ilgili bilgiler veren Op. Dr. Nuri Ceydeli “Bazı ilaçlarla adeti ertelemek mümkün ancak bu erteleme adet döneminin kişiye verdiği psikolojik etkileri azaltmaz” açıklamasında bulundu.

Beklenen adet tarihinden önce bazı ilaçlar ile adet tarihinin öne çekilebildiğini ya da ötelenebildiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Adeti geciktirmek veya erkene çekmek için ilaç kullanmadan önce mutlaka jinekolojik kontrol yapılmalı” dedi. Kadınların birbirine ilaç önermesinin yanlış olduğunu söyleyen Dr. Nuri Ceydeli, “Zamanlamayı ayarlayamamak söz konusu olduğu gibi herkes bu döngüyü değiştirmeye uygun olmayabiliyor. Doktorun bu ilaçları kullanmada bir sakınca olmadığından emin olması gerekiyor” dedi.

PSİKOLOJİYİ KÖTÜ ETKİLEYEBİLİR
Adet ilaç ile ertelense bile vücuttaki doğal döngü hormonal olarak devam ettiği için stres açısından istenen etkiye ulaşılamadığını söyleyen Dr. Ceydeli, “Organik olarak kanamanın bir miktar azalması sağlansa da psikolojik olarak pozitif anlamda bir etki söz konusu olmayacaktır” şeklinde konuştu.

HAVUZ YERİNE DENİZE GİRİN
Var olan bir adeti tamamen durdurmanın imkânsız olduğunu belirten Dr. Ceydeli, beklenmeyen bir anda başlayan adet dönemlerinde kanamanın miktarının azaltılabileceğini söyleyerek, “Hormon ilaçlarıyla adeti 6-7 gün süren bir kadının adet kanamasını 2-3 güne düşürmek, kanamanın miktarını azaltmak mümkün olabiliyor” dedi. Tatil dönemleri için kadınları uyaran Dr. Ceydeli, “Adet kanamasının olduğu günlerde deniz, havuz, sauna, hamam gibi yerlere girilmemeli. Tatilde tamponlar kullanarak denizden faydalanılabilir ancak bu tamponlar 2 saatte bir değiştirilmeli” şeklinde konuştu.

Regl ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
Sağlıklı bir kadın, menopoz dönemine kadar her ay bu döngüyü yaşıyor. Regl dönemi ile ilgili pek çok yanlış bilgi de kulaktan kulağa dolaşıyor. Yrd. Doç. Dr. Yusuf Olgaç, bu yanlış bilgilerin doğrularını Kesifteyiz.com okuyucuları için anlattı.
Selçuklu mezarlığında heyecanlandıran keşif
Bitlis'in Ahlat ilçesinde Urartulardan Osmanlı'ya birçok medeniyetin izlerini taşıyan, Anadolu'nun Orhun Abideleri olarak adlandırılan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda, 178 oda mezar tespit edildi.
Bayramda ucuz tatil nasıl yapılır?
Bayramda ucuz tatil yapmak sandığınızdan daha kolay olabilir. Yeter ki tatile çıkmadan önce iyi bir planlama yapın ve tatilden beklentilerinizi iyi bilin. Keyifli zaman geçirmek için çok büyük paralar harcamanıza da gerek yok. Ucuz tatilin anahtarını merak ediyorsanız, bu içerikte sizlere her detayı aktaracağız.
Türkiye'de az bilinen tatil beldesi
Yaklaşan Kurban Bayramı tatili için henüz tatil planı yapmadıysanız, stres ve gürültüden uzak, çok az kişinin bildiği yerlerden oluşan listemiz tam size göre. İşte her biri birbirinden güzel olan, keşfedilmeyi bekleyen tatil beldesi...
Vizesiz AB'ye yeni engel
OHAL sonrası AB ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmayı hedefleyen Ankara’yı bu kez yeni "terörle mücadele düzenlemesi" zorlayacak. Düzenlemenin özellikle vize serbestisi diyaloğunu sekteye uğratması bekleniyor.
İsrail Kudüs'ü ziyarete gelen 90 Türk vatandaşını ülkeye almadı
İsrail polisi özel seyahat acentesiyle Kudüs'ü ziyarete gelen 90 Türk vatandaşının, "vizeleri olmadığı" iddiasıyla ülkeye girişine izin vermedi.
KDC'den Fransa ve Belçika vatandaşlarına vize sınırlaması
Kinsaşa, ocak ayından bu yana vatandaşlarına sadece "insani ve sağlık durumu vizesi" veren Fransa ve Belçika'ya aynı şekilde karşılıkta bulunacak
İngiltere Ankara Vize Anlaşması
Değişiklikler nedeniyle mağdur olduğunu ileri sürenlerin kurduğu Türk İş İnsanları Birliği, dava süreci ve avukatlık masrafları için gerektiğini belirttikleri 100 bin pound için İnternet üzerinden bağış kampanyası başlattı.
Schengen vizesi nasıl alınır?
Bu sene tatilinizi Avrupa'da yapacaksanız bilmeniz gereken en önemli nokta Schengen Vizesi sahibi olmanız.